BTC – první kryptoměna a její mining

Víte, že můžete platit nejen korunami, dolary, eurami či jinou světovou měnou, ale také kryptoměnou? Zajisté vás bude zajímat co to vlastně kryptoměna je.
Kryptoměna se jinak nazývá také digitální či virtuální měna nebo elektronické peníze. Není fyzická a ukládá se na elektronické peněženky uživatelů.
Zajímavé na ní je, že není majetkem žádné banky ani státu, nepodléhá inflaci a namísto tisku bankovek se jednoduše těží pomocí PC a speciálního HW.
velký bitcoin
Jako první kryptoměna byl na trhu Bitcoin zkr. BTC. I tato kryptoměna se rozšiřuje formou mining což je těžba bitcoinu. A co o mining BTC víme?
Mining BTC je proces, při kterém se potvrzují transakce v BTC síti. Tímto probíhá také kontrola správnosti a nemůže se tak stát, že by někdo BTC mohl zfalšovat či se do sítě nabourat. Takže si vše hlídají samotní těžaři a velká účetní kniha zvaná blockchain, ve které jsou uložené veškeré transakce.
Miner provozuje PC připojený k internetu a pomocí sítě je propojený s ostatními PC těžařů. Tento PC není obyčejný běžný PC, který denně využíváte, ale výkonná grafická karta, procesor či asic miner.
Těžba bitcoinu probíhá v v plně decentralizované BTC síti, která nemá žádného bankéře ani žádný hlavní PC. I díky tomu nemá nikdo moc nad touto sítí a nemůže jí vyřadit z provozu.
barevné měny
Těžaři hledají tzv. bloky, ve kterých se nachází zpracovaný soubor transakcí k potvrzení. Těžební uzel si tento blok vezme a zašifruje. Z toho vznikne hash funkce což je algoritmus převádějící vstupní data do čísel a symbolů.
Co se týká laicky řečeno účetní knihy tohoto systému tzv. blockchain, tak se jedná o jakýsi soubor, seznam všech bloků, které obsahují veškeré transakce.
Aby se těžařům mining vyplatil, tak se seskupují do tzv., mining poolů. Tím vytvoří vysokou kapacitu výpočetní techniky a usnadní nalezení bloku, ze kterého těžařům plyne odměna. Tato odměna se bez rozdílu dělí mezi všechny těžaře a liší se pouze podílem na daném výkonu.